image desctription

Stiri

1. Stiri

Unirea Alba Iulia a pierdut ultimul amical al verii

Peste 1500 de spectatori au asistat sâmbătă pe stadionul “Cetate” la amicalul de lux al echipei Unirea Alba Iulia disputat în compania colegei de serie Universiatea Cluj, partidă câștigată la limită de oaspeți cu 1-0. Unicul gol al <<șepcilor roșii>> a fost marcat de Takacs în minutul 81, la capătul unei prestații reușite a elevilor lui Adorian Himcinschi.

Au evoluat următoarele formații:

Unirea Alba Iulia: Căt. Suciu – Apetri, Scrob, Matei, Al. Giurgiu– F. Morar, I. Grozav, Selagea, Tat – S. Turuș, Lăsconi. Au mai intrat după pauză Al. Man, B. Ștef, Schiau, S. Fulea, N. Rus, Onacă, Davidaș, Cr. Păcurar; An. David, S. Iacșa, Goguța – accidentați, n-au intrat portarii Petric, V. Răducanu. Antrenor Adorian Himcinschi.

„U” Cluj: Albuț – Takacs, Abrudan, Cordoș, Irimie – G. Giurgiu, Micaș – Hordouan, Goga, Ursu – Lemnaru; au mai jucat Dinu, Ionescu, Telcean, Manu, Moldoveanu, O’Neil, Hațiegan. Antrenor Marius Popescu.

Cele două echipe se vor duela în campionat, în etapa a 10-a pe Cluj Arena. Vineri, Unirea Alba Iulia va debuta în noul sezon al ligii a III-a, tot în fața propriilor suporteri, primind vizita celor de la Gaz Metan II Mediaș, cu începere de la ora 18.00.

Două victorii, două remize și două înfrângeri este bilanțul uniriștilor din jocurile amicale disputate în acestă vară:

Unirea Alba Iulia – Pandurii Tg. Jiu 1-1 (marcator G. Grozav)

Unirea Alba Iulia – CS Hunedoara 4-2 (dublă S. Turuș, Selagea și Al. Giurgiu)

Metalurgistu Cugir – Unirea Alba Iulia 2-1 (Al. Giurgiu)

CS Hunedoara – Unirea Alba Iulia 2-4 (dublă Selagea, I. Grozav și Al. Giurgiu

CSM Reșița – Unirea Alba Iulia 0-0

Unirea Alba Iulia – Universitatea Cluj 0-1