Stiri

1. Stiri

Ştiri

Eliminați la penalty-uri!
Unirea Alba Iulia s-a oprit în faza a III-a a Cupei României, fiind eliminată la penalty-uri de către colega de serie, Industria Galda de Jos. Elevii lui Himcinschi au deschis rapid scorul, în minutul 5, prin Claudiu Davidaș, însă s-au văzut egalați în minutul 60, prin ex-uniristul Silviu Mureșan, după ce înainte cu două minute oaspeții au rămas în 10, Rodean fiind eliminat. Tot pentru cumul de galbene au plecat mai repede la vestiare, în prelungiri, Cernea și Alexandru Man. Meciul s-a decis la penalti-uri, după ce l-a finalul timpului regulamentar scorul a fost 1-1. Ionuț Grozav și Silviu Turuș au trimis în bara transversală, în timp ce Adrian Mateiu și portarul Suciu au înscris fără probleme. De partea cealaltă, Alecu, Lupșan, Trif și Vonya au punctat fără emoții pentru calificarea liderului în faza următoare. În etapa a IV-a, Unirea Alba Iulia se va deplasa la Reghin pentru meciul cu Avântul, meci programat sâmbătă de la ora 17:00.
Detalii
Duel cu Industria Galda în Cupa României
Calificată în faza a III-a a Cupei României după succesul la limită 1-0 cu Unirea Dej, echipa din Alba Iulia și-a aflat adversară din turul următor programat în acestă săptămână. Sorții au decis ca elevii lui Himcinschi să se dueleze cu conjudețeana Industria Galda de Jos, liderul la zi al seriei a V-a cu maximum de puncte obținute în primele trei etape. Jocul cu găldenii este programat miercuri, cu începere de la ora 16:30, pe stadionul “Cetate” din Alba Iulia. Programul tuturor jocurilor din faza a III-a a Cupei României: Marți, 12 septembrie 2017, ora 16:30 CS Aerostar Bacău - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc AFCM Alexandria - ACS Viitorul Domnești ACSO Filiași - CS Sporting Roșiori  ACS Petrolul 52 - CSM Flacăra Moreni ACS Șirineasa - CS Atletic Bradu CNS Cetate Deva - CSM Școlar Reșița CS Șoimii Lipova - CS Național Sebiș ACS Performanța Ighiu - ACF Metalurgistul Cugir 1939 Miercuri, 13 septembrie 2017, ora 16:30 CSM Roman - CS Știința Miroslava ACS Olimpic Cetate Râșnov - AFC Hărman CSM Focșani 2007 - CSM Râmnicu Sărat AS Zimbrul Slobozia Conachi - CS Sporting Liești ACS FC Delta Dobrogea Tulcea - AFC Unirea 04 Slobozia FC Agricola Borcea - ACS Înainte Modelu AS Voința Biled - AFC Ripensia Timișoara AFC Unirea Alba Iulia - ACS Industria Galda AS Unirea Cristuru Secuiesc - CS Sănătatea Servicii Publice Cluj AS FC Universitatea Cluj - ACS Fotbal Comuna Recea Programul fazelor Cupei României: Faza a 4-a: 3-4 octombrie 2017 16-imi de finală: 25 octombrie 2017 Optimi de finală: 29 noiembrie 2017 Sferturi de finală: 28 februarie 2018 Semifinale (tur): 18 aprilie 2018 Semifinale (retur): 9 mai 2018 Finala: 27 mai 2018
Detalii
Ionuț Grozav și Claudiu Davidaș au întors scorul pentru Unirea
Eșecul din etapa a doua, 0-3, din deplasare de la Comuna Recea a fost uitat vineri pe „Cetate” în primul “derby” județean al acestui sezon. Sub privirile celor aproximativ 1000 de spectatori, Unirea Alba Iulia a câștigat jocul cu Metarurgistul Cugir, cu 2-1, după ce la pauza oaspeții s-au aflat în avantaj. Scorul a fost deschis de Făgărășanu, în minutul 30, dar cei care s-au bucurat la final au fost elevii lui Himcinschi, datorită reușitelor lui Ionuț Grozav și Claudiu Davidaș, goluri realizate în minutele 77 și 79. Iată ce a declarat antrenorul Adorian Himcinschi după primul succes al alb-negrilor din acest sezon: “Cu toții ne-am dorit victoria, mai ales că a întârziat doua etape. Am luptat pentru aceste trei puncte și băieții merită felicitări. Aveam referințe, cunoșteam echipa din Cugir și am încercat să speculăm anumite lacune care le au. La fotbal norocul face parte din joc, am speculat adversarul, am încheiat acțiunile cu gol iar în ciuda unei posesii din prima repriza a adversarilor noștri am meritat victoria. Ne-am dorit mult să nu dezamăgim publicul, sunt aproape de Unirea, ne fac să ne simțim cu adevărat că jucăm acasă și vrem să le aducem satisfacție după fiecare meci”. Unirea Alba Iulia a început meciul cu Cugirul cu următoarea formula: Suciu – Boboia, I. Grozav, Al. Man, Ad. Matei – Fulea, Selagea (cpt.), B. Ștef, Apetri – Lasconi, A. David. Au mai jucat: Turuș, Morar, Davidaș, Onaca. Rezerve: Petric – Rus, Capțiu. Accidentați: Goguță, Giurgiu, Scrob, D. Tat și Iacșa.     FOTO: Lucian DANCIU
Detalii
Unirea a scos doar o remiză la debutul ligii a III-a
Elevii lui Adorian Himcinschi au ratat debutul în eșalonul terț la fotbal. În prima etapă din campionat, Unirea Alba Iulia a încheiat a egalitate, scor 1-1, meciul cu junii de la Gaz Metan Mediaș II, la meci asistând peste 1300 de spectatori. Ambele goluri din meci au fost marcate în prima repriză, Selagea a înscris o scăriță spectaculoasă de la punctul cu var în minutul 5, în timp ce oaspeții au reușit egalarea prin Hăjmășan cu un șut la colțul lung, în minutul 37. Marile ocazii din repriza secundă au aparținut uniriștilor, însă tabela a rămas nemodificată. “Nu ne-am ridicat la parametrii care ne așteptam, nu am fost proaspeți și n-am avut inteligența necesară. Trebuie să căutăm cauzele. Am întâlnit o echipă tânără și trebuia să câștigăm, indiferent de circumstanțe. Am rămas datori, sperăm să ne revanșăm în meciurile următoare, spectatorii trebuie să aibă răbdare, să rămână alături de noi, pentru că Unirea nu și-a arătat adevărata față”, a declarat la finalul jocului antrenorul unirist Adorian Himcinschi.   UNIREA ALBA IULIA – GAZ METAN MEDIAȘ II 1-1 (1-1) Stadion Cetate / Spectatori 1300 Marcatori: Selagea (5 - penalty) / Hășmășan (37) UNIREA: Căt. Suciu – Apetri (84, S. Fulea), Scrob, Ad. Matei, Al. Giurgiu – B. Ștef (41, F. Morar), I. Grozav, Selagea, Tat (69, An. David) – Lăsconi, S. Turuş (46, Al. Man); rezerve V. Răducanu, An. David, Onacă, Davidaş, S. Fulea. Antrenor Adorian Himcinschi. GAZ METAN: D. Cristea – Grădina Băcilă, Pop, Juca, Bîrză, Buziuc, Hăjmășan (72, Ilaș), Capră (58, Mîndrean), R. Trif (88, Cioban), S. Iorga (76, Bîrsan); rezerve Ciupercian, Cioban, Ilaș, Bîrsan, Toșu, Savu, Mîndrean. Antrenor Dumitru Solomon   Foto: Lucian DANCIU
Detalii
Unirea din nou pe “Cetate” după un an
Unirea Alba Iulia va susține vineri, 25 august ora 18:00, primul meci din noul sezon al ligii a III-a în fața propriilor suporteri în compania echipei Gaz Metan Mediaș II. Elevii lui Adorin Himcinschi vor reveni pe stadionul "Cetate" să joace un joc oficial în campionat după un an, în sezonul precedent <<alb-negrii>> evoluând la Zlatna sau Galtiu. Adversarii uniriștilor, antrenați de Constantin Hanc, au încheiat sezonul trecut pe locul 8 în seria a V-a, adunând 46 puncte (13 victorii, 7 egaluri și 8 eșecuri). “Ne dorim ca revenirea pe <<Cetate>> să fie de bun augur, avem publicul alături din nou iar faptul că vom juca cu adevarat “acasă” va fi o motivație suplimentară pentru noi. Am încredere în băieți că vom câștiga, iar ca obiectiv personal îmi doresc să învingem meci de meci”, a declarat antrenorul Adorian Himcinschi. Acesta nu va putea conta pentru jocul cu medieșenii pe Iacșa și Goguța – accidentați, în timp ce atacantul Andrei David este incert.
Detalii
Daniel Tat aduce calificarea pentru Unirea Alba Iulia printr-un eurogol
Unirea Alba Iulia s-a impus la limită pe teren propriu în fața colegei de serie Unirea Dej, scor 1-0, într-un meci în care antrenorul Adorian Himcinschi a menajat mai mulți titulari cu gândul la campionatul ligii a III-a ce va debuta vineri. Daniel Tat, puștiul de numai 17 ani din curtea echipei albaiuliene a calificat echipa albaiuliană în faza a III-a a Cupei României, reușind un gol de senzație în minutul 57, cu un șut de la 22 metri direct în vinclul porții adverse. Înainte de deschiderea scorului, căpitanul unirist Suciu a avut o intervenție de senzație la lovitura liberă a lui Nalați, iar după reușita lui Tat, dejenii au ratat egalarea prin Plăian (61) – ce a tras în bara laterală. În ultimul minut,  Suciu a evitat prelungirile, parând spectaculos o altă lovitură liberă executată de Plăian! Au fost utilizate următoarele formații: Unirea Alba Iulia: Căt. Suciu – S. Fulea, Al. Man, N. Rus (53, Scrob), Tat – Onacă, Cr. Păcurar (46, Ad. Matei) – B. Ștef, Schiau (46, Lăsconi), F. Morar – Davidaș; rezerve V. Răducanu, M. Oprea, Captiu, Adam. Antrenor Adorian Himcinschi. Unirea Dej: L. Szekely – Fl. Alexandru, S. Kovacs, Kiss, Plăian – Nalați – Căt. Itu, Baj, Sătmar, P. Bogdan – Graur, au intrat Vaida, Sabo, Obreja; rezerve: Giorgiu, Rus, Ferhaoui. Antrenor Alpar Meszaros.   Vineri, Unirea Alba Iulia va debuta în noul sezon al Ligii a III-a pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș II, cu începere de la ora 18:00.
Detalii
Duelul Unirilor pe “Cetate” în Cupa României
A doua rundă a fazei naționale a ediției 2017/2018 a Cupei României se dispută marți, 22 august, de la ora 17:30. Conform programului, în acestă etapă au intrat în competiției cele 26 de câștigătoare ale primei runde a fazei naționale și 32 de echipe care au evoluat în ediția precedentă a ligii a III-a. Unirea Alba Iulia va întâlni pe teren propriu formația clujeană, Unirea Dej, colegă în seria a V-a în noul sezon competițional ce va debuta vineri, 25 august.  Faza a III-a a Cupei României, la care vor participa cele 29 de echipe calificate din faza a II-a, plus 5 echipe participante în ediția precedentă a ligii 3, este programată să aibă loc miercuri, 13 septembrie. Faza a IV-a: 4 octombrie 2017 Șaisprezecimi de finală: 25 octombrie 2017 Optimi de finală: 29 noiembrie 2017 Sferturi de finală: 28 februarie 2018 Semifinale (tur): 18 aprilie 2018 Semifinale (retur)Ș 9 mai 2018 Finala: 27 mai 2018
Detalii
Unirea Alba Iulia a pierdut ultimul amical al verii
Peste 1500 de spectatori au asistat sâmbătă pe stadionul “Cetate” la amicalul de lux al echipei Unirea Alba Iulia disputat în compania colegei de serie Universiatea Cluj, partidă câștigată la limită de oaspeți cu 1-0. Unicul gol al <<șepcilor roșii>> a fost marcat de Takacs în minutul 81, la capătul unei prestații reușite a elevilor lui Adorian Himcinschi.  Au evoluat următoarele formații: Unirea Alba Iulia: Căt. Suciu – Apetri, Scrob, Matei, Al. Giurgiu– F. Morar, I. Grozav, Selagea, Tat – S. Turuș, Lăsconi. Au mai intrat după pauză Al. Man, B. Ștef, Schiau, S. Fulea, N. Rus, Onacă, Davidaș, Cr. Păcurar; An. David, S. Iacșa, Goguța – accidentați, n-au intrat portarii Petric, V. Răducanu. Antrenor Adorian Himcinschi. „U” Cluj: Albuț – Takacs, Abrudan, Cordoș, Irimie – G. Giurgiu, Micaș – Hordouan, Goga, Ursu – Lemnaru; au mai jucat Dinu, Ionescu, Telcean, Manu, Moldoveanu, O’Neil, Hațiegan. Antrenor Marius Popescu. Cele două echipe se vor duela în campionat, în etapa a 10-a pe Cluj Arena. Vineri, Unirea Alba Iulia va debuta în noul sezon al ligii a III-a, tot în fața propriilor suporteri, primind vizita celor de la Gaz Metan II Mediaș, cu începere de la ora 18.00.   Două victorii, două remize și două înfrângeri este bilanțul uniriștilor din jocurile amicale disputate în acestă vară:   Unirea Alba Iulia – Pandurii Tg. Jiu 1-1 (marcator G. Grozav) Unirea Alba Iulia – CS Hunedoara 4-2 (dublă S. Turuș, Selagea și Al. Giurgiu) Metalurgistu Cugir – Unirea Alba Iulia 2-1 (Al. Giurgiu) CS Hunedoara – Unirea Alba Iulia 2-4 (dublă Selagea, I. Grozav și Al. Giurgiu CSM Reșița – Unirea Alba Iulia 0-0 Unirea Alba Iulia – Universitatea Cluj 0-1
Detalii
FC Unirea a fost re-repartizata in seria a V-a
Datorita retragerii de ultim moment din Liga 3 a echipelor FC Zalau si Unirea Jucu, echipa noastra a fost re-repartizata in seria a V-a.   Componenta Seriei: AFC Unirea Tasnad, ACS Fotbal Comuna Recea, CS Sanatatea Servicii Publice Cluj, FC Unirea Dej, AS FC Universitatea Cluj, CFR 1907 Cluj SA 2, CSM Avantul Reghin, CS Iernut, ACS Industria Galda, CF Metalurgistul 1939 Cugir, ACS Performanta Ighiu, CS Gaz Metan Medias 2, FC Avrig, ACS Viitorul Ghimbav, FC Unirea 1924 Alba Iulia.
Detalii
FC Unirea a fost repartizată în Seria a 4-a a Ligii 3
Federația Română de Fotbal a decis în cursul zilei de astăzi componența celor 5 serii a Ligii a 3-a. FC Unirea Alba Iulia a fost repartizată în Seria a 4-a, alături de echipe din județele Arad, Caraș-Severin, Dolj, Gorj, Hunedoara, Timișoara și Vâlcea. Lista completă a adversarilor cuprinde următoarele echipe: CS Gloria Lunca Teuz Cermei (AR)CS Naţional Sebiş (AR)CS Şoimii Lipova (AR)CSM Lugoj (TM)CS Millenium Giarmata (TM)CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)ACS Ghiroda (TM)Centrul Naţional de Pregătire Timişoara (TM)CNS Cetate Deva (HD)FC Unirea 1924 Alba Iulia (AB)CSM Şcolar Reşiţa (CS)CS Internaţional Băleşti (GJ)ACS Şirineasa (VL)CS U Craiova 2 (DJ)ACSO Filiaşi (DJ)  Mâine, 16 August 2017, Federația Română de Fotbal va stabili și programul Ligii a 3-a, care va debuta în 26 August.